The Cognomics Project

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home News and Results Newsflash BIG Radboud Summer School 2018: final program

BIG Radboud Summer School 2018: final program

Brain Imaging Genetics: Genetics for Imagers

August 13, Monday

08:30-11:00        Opening (location: Aula Radboud University, Comeniuslaan 2, Nijmegen)

11:00-11:30        Introduction to Imaging Genetics (location: Donders Centre for Cognitive Neuroimaging, Kapittelweg 29, Nijmegen, room 01.160)

Why and how is imaging genetics going to make a difference to our understanding of the brain?

Prof. Dr. Barbara Franke

11:30-12:00        Introduction of the Imaging Genetics faculty, introduction of participants

12:00-13.30        Lunch (location: restaurant ‘De Haardt’)

13:30-15:00        Lecture 1: Basic genetics (genes, introns, exons, SNPs, etc)

Prof. Dr. Barbara Franke

15:00-15.30        Coffee break

15:30-17:30        Practical 1: Introduction to SNPs, genes and databases

Dr. Marieke Klein, Dr. Nina Roth Mota, Dr. Else Eising, Merel Postema

 

August 14, Tuesday

09:00-09.15        Coffee/Tea

09:15-10:30        Lecture 2: Genetic association, single variant analyses

Dr. Alejandro Arias Vasquez

10:30-10.50        Coffee break

10:50-12:20        Practical 2: Single variant association analysis

Dr. Marieke Klein, Dr. Martine Hoogman, Dr. Nina Roth Mota, Dr. Else Eising, Ellen Verhoef

12:20-13.20        Lunch

13:20-15:10        Practical 3 (part 1): Genotyping and analysis of single nucleotide polymorphisms Location: Radboudumc, Anatomy department, Pasteur A

Mascha Schijvenaars, Remco Makkinje, Johanne Groothuismink, Ellen Verhoef, Dr. Else Eising

15:10-15.40        Coffee break

15:40-17:10        Lecture 3: Genome-wide association studies (GWAS), imputation

Dr. Yi Lu (Karolinska Institute, Sweden; QIMR Berghofer Medical Research Institute, Australia)

18:00-21:00        City Tour / Boat Trip / City Game (City Centre)

 

August 15, Wednesday

08:45-09.00        Coffee/Tea

09:00-10:30        Lecture 4: Gene-wide / gene-set analysis

Dr. Marieke Klein

10:30-11:00        Coffee break

11:00-12:30        Practical 4: GWAS analysis of brain volumes

Dr. Marieke Klein, Dr. Nina Roth Mota, Dr. Else Eising, Merel Postema, Ellen Verhoef

12:30-13.30        Lunch

13:30-14:15        Interactive Q&A session

14:15-15:45        Lecture 5: Linking brain imaging to gene-expression data

Dr. Emanuel Schwarz (Central Institute of Mental Health, Germany)

15:45-16.15        Coffee break

16:15-17:30        Lecture 6: Imaging genetics in ENIGMA

Prof. Dr. Barbara Franke

18:00-21:00        Guest Lecture followed by a BBQ (Aula)

 

August 16, Thursday

08:45-09.00        Coffee/Tea

09:00-10:30        Lecture 7: Heritability and genetic correlations: LD-score regression, GCTA & polygenic scoring

Dr. Beate St Pourcain

10:30-11:00        Coffee break

11:00-12:30        Practical 5: Clumping, LD-score regression

Dr. Beate St Pourcain, Ellen Verhoef, Dr. Xiangzhen Kong

12:30-13.30        Lunch

13:30-14:15        Lecture 8: Meta-analysis of GWAS data

Dr. Beate St Pourcain

14:15-15:00        Lecture 9: Linked ICA

Dr. Alberto Llera Arenas, Thomas Wolfers

15:00-15.30        Coffee break

15:30-17:00        Practical 6: Linked ICA

Dr. Alberto Llera Arenas, Thomas Wolfers

17:30-21:00        Social activity organized by Cognomics team

 

August 17, Friday

08:45-09:00        Coffee/Tea

09:00-10:00       Practical 3 (part 2): Genotyping and analysis of single nucleotide polymorphisms (location: Donders Centre for Cognitive Neuroimaging, Kapittelweg 29, Nijmegen)

Mascha Schijvenaars, Remco Makkinje, Johanne Groothuismink, Ellen Verhoef, Dr. Else Eising

10:00-10:30        Coffee break

10:30-12:00        Lecture 10: Analysis of high-dimensional phenotype (voxel-wise GWAS)

Dr. Hieab Adams (Erasmus MC, Netherlands)

12:00-13:30        Lunch

13.30-15:30        Practical 7: HASE: Framework for efficient high-dimensional association analyses

Gennady Roshchupkin, Maria Knol, Arno van Hilten, Sander Lamballais Tessensohn (Erasmus MC, Netherlands)

16:00-18:00        Certificate Ceremony & Farewell Reception organized by RSS

Last Updated on Thursday, 09 August 2018 11:25